Przekaż 1,5% podatku Fundacji na rzecz rozwoju Instytutu Centrum Zdrowa Matki Polki | KRS 0000541070

Bądź dla siebie dobra - badaj się!

PROFILAKTYKA RAKA PIERSI-DARMOWA MAMMOGRAFIA DLA CIEBIE!

Od Ciebie zależy jakość Twojego zdrowia i życia. Dzięki realizacji programu chcemy pokazać kobietom, jak ważne są badania profilaktyczne oraz zachęcić je do wykonywania mammografii. Regularne badanie pozwala wykrywać zmiany nowotworowe na wczesnym etapie choroby, gdy możliwa jest jej skuteczne leczenie. Mammografia jest badaniem, które za pomocą promieni rentgenowskich pozwala wykryć raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. W czasie badania wykonuje się dwa zdjęcia każdej piersi.

Jeśli:

  • jesteś kobietą w wieku od 45 do 74 lat
  • w ciągu ostatnich 2 lat nie miałaś mammografii w ramach profilaktyki zdrowotnej (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia)
  • zakończyłaś okres 5 lat od leczenia chirurgicznego raka piersi i pozostajesz w trakcie uzupełniającej hormonoterapii (HT) – zalecenie badania co 12 miesięcy
  • zakończyłaś leczenie raka piersi i 5-letni proces monitorowania po
    zakończonym leczeniu – zalecenie badania co 12 miesięcy.

Na zdrowie i długość życia mają wpływ działania profilaktyczne, których celem jest uniknięcie zachorowania niż leczenie chorób. Spośród wielu czynników rakotwórczych coraz częściej wskazuje się na uwarunkowania genetyczne. W Polsce około 10% przypadków raka piersi występuje u kobiet z mutacją w obrębie genów, najczęściej w BRCA 1. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na skuteczność leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. Badania kliniczne wykazały, że w grupie kobiet w wieku 50–69 lat, które wykonywały badania mammograficzne co rok lub co 2 lata, zmniejszyła się umieralności o 25 – 30%! A więc warto badać się systematycznie i nie dopuścić do rozwoju choroby.

TO WAŻNE!

  • Dbaj na co dzień o swoje zasoby odpornościowe; dobre relacje z ludźmi, zdrowe żywienie, aktywność fizyczną, rozwijaj swoje pasje i zainteresowania
    sprawiające radość, poczucie satysfakcji i spełnienia.
  • Korzystaj systematycznie z badan profilaktycznych. Rozwijaj wiedzę na temat badań, sposobu ich przeprowadzania, informacji, które dzięki nim otrzymujesz.
  • Współpracuj ze swoim lekarzem rodzinnym i ginekologiem, oni odpowiedzą na Twoje pytania, rozwieją wątpliwości, zinterpretują wyniki.
  • Systematyczne badanie się zwiększa Twój komfort i poczucie bezpieczeństwa. – plakat dla pacjentek

Nawet jeśli badanie ujawni zmianę o charakterze guza nie musi to oznaczać raka. Pamiętaj, tylko około 10% spośród wszystkich guzków wykrytych w piersi okazuje się nowotworem złośliwych. Wczesne wykrycie raka piersi umożliwia jego całkowite wyleczenie.

KTO I GDZIE REALIZUJE PROGRAM?

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki
Pracownia Mammografii
ul. Rzgowska 281/289, 93-338 Łódź-Górna
Telefon do rejestracji: +48 422 711 000
Telefon do informacji: +48 422 711 000

JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?

Do udziału w programie nie potrzebujesz skierowania. Wystarczy, że zgłosisz się doporadni, która wykonuje takie badania.

JAK CZĘSTO MOŻESZ ROBIĆ MAMMOGRAFIĘ?

Możesz zrobić mammografię, jeśli nie robiłaś jej w ciągu ostatnich dwóch lat. Uwaga: możesz otrzymać wskazanie do zrobienia ponownej mammografii po roku, jeśli występują u ciebie czynniki ryzyka, takie jak rak piersi wśród najbliższych członków rodziny. Czytaj więcej w sekcji „Co zwiększa ryzyko zachorowania”.

CO CIĘ CZEKA W RAMACH PROGRAMU?

Podstawowym badaniem wykonywanym w ramach programu jest mammografia. Jeżeli Twój wynik będzie prawidłowy, możesz ponownie wziąć udział w badaniu za 2 lata. Jeżeli Twój wynik będzie nieprawidłowy, lekarz skieruje Cię na dalszą diagnostykę. W przypadku rozpoznania raka piersi lub innego schorzenia wymagającego leczenia specjalistycznego, zostaniesz skierowana (już poza programem) do dalszej diagnostyki lub leczenia do poradni specjalistycznych lub lecznictwa stacjonarnego w ramach NFZ.

KIEDY SIĘ ZAPISAĆ?

Możesz się zgłosić sama lub na podstawie zaproszenia, które otrzymałaś. Tylko wczesna diagnostyka pozwala na wykrycie zmian na początkowym etapie i podjęcie skutecznego leczenia.

CO PRZYGOTOWAĆ?

Na wizytę weź ze sobą dokument tożsamości i zdjęcia z poprzednich mammografii, o ile miałaś robione. Lekarz będzie mógł je porównać z aktualnym wynikiem badania.

JAK DŁUGO BĘDZIESZ CZEKAĆ NA BADANIE?

Termin wizyty ustali placówka, do której się zgłosisz.

CO ZYSKASZ?

Wykonasz badanie, które pozwoli wykryć nieprawidłowości na wczesnym etapie i w razie potrzeby podjąć odpowiednie działania. Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Stanowi około 23% wszystkich zachorowań wśród nowotworów i jest przyczyną około 14% zgonów.

JAK INACZEJ ZADABASZ O ZDROWIE SWOICH PIERSI?

USG piersi:

  • należy wykonywać od 20. do 30. roku życia co 2 lata, a po 30. roku życia co
    roku.

Samobadanie piersi:

  • nie do przecenienia w profilaktyce raka piersi jest również badanie palpacyjne piersi – zarówno samodzielne jak i w gabinecie lekarskim.

CO POWINNO CIĘ ZANIEPOKOIĆ?

NAJCZĘSTSZE OBJAWY RAKA PIERSI (zmiany w wyglądzie piersi):

  • Zmiany w obrębie skóry piersi mogą obejmować zaciągnięcie skóry nad guzem (czasem bardzo dyskretne), obrzęk skóry, zmiany o charakterze tak
    zwanej „skórki pomarańczy” (objaw zaawansowanego raka piersi i częsty w raku zapalnym), zaczerwienienie skóry i jej owrzodzenie. Naciek skóry lub jej
    owrzodzenie to objaw zaawansowanego raka piersi podobnie jak guzki satelitarne.
  • Objawy raka piersi w obrębie brodawki sutkowej charakteryzują się wyciekiem z brodawki sutkowej, który ma charakter surowiczy lub surowiczo-krwisty, wciągnięciem brodawki (rzadki objaw nowotworu piersi), wykwitami o charakterze zmian krostowatych, w sytuacji progresji rakowi sutka może towarzyszyć krwawienie lub owrzodzenie.
  • Wyczuwalny guz w samobadaniu piersi
  • Ból jest dość rzadkim objawem towarzyszącym pierwotnej zmianie w piersi, natomiast jest częstym symptomem zaawansowanego raka piersi, gdy na przykład obecne są przerzuty raka do kości. Niewielka grupa chorych kobiet z rakiem sutka odczuwa dyskretne dolegliwości w postaci kłucia, krótkotrwałego dyskomfortu i bólu w okolicy guza piersi.
  • Powiększenie pachowych węzłów chłonnych po stronie guza. U niektórych chorych rak piersi przybiera postać zapalną i objawia się wówczas obrzękiem i zaczerwienieniem skóry, zwiększonym uciepleniem i bolesnością. U kobiet karmiących piersią, rak sutka został opisany jako zjawisko nazywane milk rejection sign, które polega na niechęci dziecka do ssania chorej piersi matki.

BADANIE PIERSI – ZALECENIA DLA KOBIET

Niezależnie od możliwości udziału w badaniach przesiewowych, zaleca się wszystkim kobietom w przedziale wieku:

  • 20-40 lat – samobadanie piersi co miesiąc i badanie palpacyjne piersi przez lekarza co 1-2 lata.
  • 40-45 lat – samodzielne badanie piersi co miesiąc, badanie palpacyjne przez lekarza co rok,
  • mammografia co 1-2 lata po 45 r.ż. – samobadanie piersi co miesiąc, badanie palpacyjne przez lekarza co rok, mammografia co rok.
  • kobiety z grupy dużego ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy piersi zaczynają badania przesiewowe wcześniej i wykonują je w krótszych odstępach czasu, zgodnie z zaleceniem poradni genetycznej.

PAMIĘTAJ O SAMOBADANIU PIERSI-NIECH TO BĘDZIE TWÓJ NOWY, DOBRY NAWYK. JAK TO ROBIĆ?

STAŃ PRZED LUSTREM OBSERWUJĄC SWOJE PIERSI, POSZUKAJ ZMIAN W KSZTAŁCIE, SYMETRII, ZARYSIE PIERSI.

  1. Opuść ręce swobodnie.
  2. Unieś ręce do góry.
  3. Załóż ręce za głowę.
  4. Oprzyj ręce na biodrach.
  5. Oprzyj silnie ręce na biodrach, jednocześnie pochyl tułów do przodu.
  6. Uciskając brodawkę, sprawdź czy nie wydobywa się z niej wydzielina.
  7. Wykonując ruchy spiralne opuszkami palców, uciskaj pierś i jej okolice,
    poszukaj zgrubień i guzków. Sprawdź, czy nie masz powiększonych
    węzłów chłonnych w okolicach pachowych.
  8. Badanie powtórz w pozycji leżącej.
  9. Powtórz wszystkie czynności badając drugą pierś.

CO ZWIĘKSZA RYZYKO ZACHOROWANIA NA RAKA PIERSI?

  • wiek – najwięcej zachorowań występuje u kobiet po 50 roku życia,
  • obciążenie genetyczne – choroby w najbliższej rodzinie,
  • czynnik hormonalny,
  • wieloletnie przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej,
  • niewłaściwa dieta, w tym otyłość,
  • częste spożywanie alkoholu,
  • wcześniejsze choroby piersi.

BĄDŹ MĄDRA-BĄDŹ OSTROŻNA-ZAPOBIEGAJ!

PROGRAM PROFILAKTYCZNY pt. „Dbajmy o zdrowie, nie dajmy się chorobie”

Profilaktyka raka piersi
Profilaktyka raka szyjki macicy
Naturalne karmienie piersią
Szczepienie niemowląt