Przekaż 1,5% podatku Fundacji na rzecz rozwoju Instytutu Centrum Zdrowa Matki Polki | KRS 0000541070
1920x810

„Profilaktyka to Twoja supermoc – korzystaj z niej mądrze!”

Profilaktyka raka szyjki macicy jest niezwykle ważna, ponieważ pozwala na wczesne wykrywanie zmian przedrakowych i raka, co znacząco zwiększa szanse na
skuteczne leczenie. Oto kilka kluczowych powodów:

Ochrona zdrowia i życia.

Rak szyjki macicy jest jedną z głównych przyczyn zgonów kobiet na całym świecie. Regularne badania, takie jak cytologia i testy na obecność wirusa HPV, pozwalają na wykrycie choroby we wczesnym stadium, kiedy jest jeszcze w pełni uleczalna. Regularne badania cytologiczne (Pap test): To podstawowe narzędzie w wykrywaniu wczesnych zmian przedrakowych i raka szyjki macicy. Zaleca się, aby kobiety regularnie wykonywały badania cytologiczne, zgodnie z zaleceniami lekarza. Zaplanuj badanie cytologiczne w okolicy Twoich urodzin- wtedy o nim nie zapomnisz

Szczepienia przeciwko HPV

Szczepionki przeciwko HPV są bardzo skuteczne w zapobieganiu zakażeniom wirusem HPV, które mogą prowadzić do raka szyjki macicy. Najczęściej stosowane szczepionki chronią przed najgroźniejszymi typami wirusa HPV (np. typami 16 i 18).

Kiedy się szczepić? Zaleca się szczepienie dziewcząt i chłopców w wieku 9–14 lat, zanim rozpoczną aktywność seksualną. Jednak osoby starsze również mogą
skorzystać ze szczepienia po konsultacji z lekarzem. Szczepionki przeciwko HPV są bezpieczne i dobrze tolerowane. Mogą wystąpić łagodne skutki uboczne, takie jak ból w miejscu wstrzyknięcia.

Podnoszenie świadomości na temat profilaktyki raka szyjki macicy i szczepień przeciwko HPV jest kluczowe. Edukacja na temat zdrowia reprodukcyjnego oraz
dostęp do badań i szczepień mogą znacząco zmniejszyć liczbę zachorowań na raka szyjki macicy.

Profilaktyka, w tym szczepienia przeciwko HPV, pomaga zapobiegać zakażeniom wirusem, który jest główną przyczyną rozwoju raka szyjki macicy.

Dzięki profilaktyce zmniejsza się liczba przypadków raka szyjki macicy, co wpływa na ogólną poprawę zdrowia publicznego i odciąża systemy opieki zdrowotnej.

Unikanie palenia tytoniu, zdrowa dieta oraz regularna aktywność fizyczna mogą wspierać układ odpornościowy i zmniejszać ryzyko rozwoju choroby.

Dbając o profilaktykę, można nie tylko uratować życie, ale również poprawić jakość życia, eliminując stres związany z późną diagnozą i intensywnym leczeniem. To prosty krok, który ma ogromne znaczenie dla zdrowia kobiet.

PROGRAM PROFILAKTYCZNY pt. „Dbajmy o zdrowie, nie dajmy się chorobie”

Profilaktyka raka piersi
Profilaktyka raka szyjki macicy
Naturalne karmienie piersią
Szczepienie niemowląt